Лисянська районна державна адміністрація

Офіційний портал

Вівторок, 03 червня 2014 10:47

Історія Лисянського району

Історія нашого району сягає в глибину тисячоліть. І хоч писемна історія нараховує чотири століття, але, безперечно, на пагорбі в дузі Гнилого Тікича люди селилися в прадавні часи. Знахідки знарядь праці та залишків посуду первісної людини дають підстави твердити, що наші пращури ще в доісторичну епоху цю пречудову місцину обрали для свого проживання.


Перша згадка про Лисянку датується 1593 роком, а у 1622 році містечку було надано магдебурське право.
Батько славнозвісного Богдана, Михайло Хмельницький, був громадянином Лисянки, збирачем податків, тут же одружився із козачкою. За час служби в Я.Давидовича у Лисянці Михайло Хмельницький отримав хутір Субботів.
Спогади про наш край Тарас Шевченко виклав у своїй праці “Прогулка с удовольствием и без морали”, майстерно змалював у своїй поемі “Гайдамаки”. Шукаючи вчителя малювання , малий Тарас прийшов до дяка Єфрема. У Лисянці збереглася криниця, з якої майбутній геній українського народу носив до дяка воду. Нині – це історико- етнографічний комплекс “Тарасова криниця”. Наявність історико-археологічних пам’яток: Бурти (пам’ятка сарматської дроби), Журжинецьке городище ( пам’ятка раннього залізного віку), Змієві вали (пам’ятка черняхівської культури та раннього залізного віку), комплекс залишків трипільської культури, скіфських курганів роблять наш край неповторним з історичної точки зору.
Лисянщина подарувала Україні ціле сузір’я видатних діячів науки, вчених зі світовим ім’ям. Поміж них публіцист і громадський діяч Лавріненко Ю.А., доктор математичних наук Слєщинський І.В., видатний художник Макушенко І.С., генетик і селекціонер, академік Глущенко І.Є..
Лисянський район утворився 07.03.1923 року.
У мирні дні жителі району уславили свою малу батьківщину звитяжними трудовими досягненнями, ще повніше розкрили могутній потенціал економіки та духовної сфери Лисянщини.
Станом на 01.10.2011 у районі проживає – 24.8 тис.осіб.
З них:
в селищі – 8,2 тис. осіб,
сільського населення – 16,6 тис. осіб.
Площа району - 746 кв.км,. 3,57 відсотка території області. Відстань від районного центру до міста Черкаси автошляхом – 143 км.
Основними природними ресурсами району є сільськогосподарські угіддя, землі лісового фонду, надра району. З корисних копалин на території Лисянщини є бентонітові і палигорськітові глини.
Провідним промисловим підприємством району є ПАТ “Дашуківські бентоніти” Корпорації "Астрон - Україна". Продукція цього підприємства є унікальною, конкурентноздатною і дуже потрібною іншим галузям
 народного господарства. Це – основний виробник бентонітових глин та бентопорошків в Україні та найбільший наповнювач районного бюджету. За 9 місяців 2011 року ним реалізовано продукції на суму 39 мільйонів 259 тисяч гривень, що складає майже 93,3 відсотки від загальної кількості реалізованої промислової продукції у районі. Одним з напрямків роботи комбінату є благодійність.
У вересні 2011 року відновлено діяльність Бужанського цукрового заводу, який за добу переробляє 1250 тонн цукрової сировини.
Начасі розпочато будівництво пункту прийому, збереження первинної обробки зерна в с.Будище.
Станом на 01.10.2011 року у районі налічується всього 74,6 тис. га землі, з яких 60,2 тис. га землі сільськогосподарського призначення.
В районі зареєстровано 68 агропромислових формувань. З них:
10 приватних підприємств,товариств з обмеженою відповідальністю,
2 відкритих акціонерних товариства,
47 селянсько-фермерських господарств.
Вагомий внесок у розвиток сільського господарства району надають ПрАТ НВФ "Урожай", СПП "Біле озеро", СТОВ «Бужанське».
Аналіз показників соціально – економічного розвитку району свідчить про збереження позитивних тенденцій щодо нарощення виробництва продукції, робіт і послуг, підвищення рівня життя населення.

Значна увага в районі приділяється розвитку соціальної сфери. У районі працює 23 навчальних заклади, де навчаються 2483 дітей, професійний аграрний ліцей, районний будинок дитячої та юнацької творчості.
Охорону здоров’я забезпечують центральна районна та дві дільничних лікарні, районна санітарно – епідеміологічна станція, дві лікарські амбулаторії, 33 фельдшерських пункти.
Мережу культури складають районний будинок культури, 34 сільських клубних закладів культури, дитяча та районна бібліотеки, 34 сільські бібліотечні установи, кінотеатр, дитяча музична школа, районний історичний музей, Погибляцький краєзнавчий музей та 5 музеїв на громадських засадах.
Багату творчими ужинками культурну спадщину бережуть і примножують 7 самодіяльних народних колективів. Радують своїм співом: народний самодіяльний вокальний ансамбль “Мелодія”, народний самодіяльний фольклорний колектив “Криниця”, народний самодіяльний ансамбль сучасної української пісні “Юмолас”, танцювальні колективи “Імпульс”, “Едельвейс” та “Ренесанс”.
Мальовнича Лисянська природа має три джерела з цілющою водою. Це урочище, що в давнину назвали “Калізбадом”, джерело “Калиновий кущ” та джерело з багатою на залізо водою "Громова вода".
Багато у районі історичних пам’яток, це:
- історико-етнографічний комплекс "Тарасова криниця",
- Журжинецьке городище доби раннього залізного віку;
- городище "Бурти", поблизу с.Чаплинка.
І надалі жителі Лисянщини докладатимуть всіх зусиль, щоб кожна сім’я, мала на столі хліб і до хліба, щоб у кожному домі панував мир та злагода, а на карті нашої України завжди був прекрасний, багатий працьовитими людьми та добрими справами наш Лисянський район.

  • Шановні відвідувачі сайту!

    Щиро вітаємо вас на офіційному веб-сайті Лисянської районної державної адміністрації!

    Один з основних принципів сучасного громадянського суспільства - інформаційна відкритість.
    Тому ми ставимо перед собою чіткі завдання щодо забезпечення прозорості у своїй роботі, відповідальності та звітності перед громадою, забезпечення права громадян на одержання достовірної, об'єктивної і повної інформації про події у районі.

    Read more...
  •                                                                                 

|||

Лисянська районна державна адміністрація
19300, смт Лисянка, пл. Миру, 27
тел.: 6-21-45,  e-mail: mail@lysyankarda.gov.ua, rda.lysk@gmail.com